Gayrimenkul Geliştirme Uzmanlık Sertifika Programı

  Program Tarihi: 16 Kasım - 22 Aralık 2019

  Programın Amacı:

  Gayrimenkul Geliştirme Uzmanlık Sertifika Programı, ülkemiz için önemli yatırım araçlarından biri olan gayrimenkul projeleri için üst düzeyde donanımlı yöneticilerin doğru kararlar alabilmeleri için uygulamalı ve teorik bilgi sahibi olmaları amaçlanmıştır. Eğitim sırasında gerçek proje uygulamaları irdelenecektir.

  Kimler Katılabilir:

  Gayrimenkul Proje Geliştirme konularında çalışan veya çalışmayı düşünen, kariyerini geliştirmek isteyen, ilgili üniversite bölümlerinin öğrencileri, ön lisans ve lisans mezunları bu programa katılabilir ve uzmanlık sertfikası almaya hak kazanabilirler.

  Program İçeriği:

  Katılımcılara Gayrimenkul Hukuku, Gayrimenkul Yatırım ve Finansmanı, Proje Geliştirme, Stratejik Planlama ve Pazar Analizi konuları ile ilgili temel bileşenlerden başlayarak kapsamlı bir eğitim verilecektir. Katılımcıların hesaplamalar ve uygulamalarda finansal hesap makinesi ve Microsoft Excel programı kullanımı öğretilecektir.  Katılımcıların finansal tabloları kullanımları örnek bir proje geliştirme dosyası hazırlamaları istenecektir.

  Gayrimenkul Hukuku

  • Kentsel Dönüşümün İmar Hukuku İçerisindeki Yeri ve Kapsamı
  • Tek Bina Ölçeğinde Uygulamalar, Alan Ölçeğinde Uygulamalar
  • Yüksek Yargı Kararları Çerçevesinde Kentsel Dönüşümün İncelenmesi
  • 5393 sayılı Belediye Kanunun 73. Maddesi (5998 sayılı Kanunla değişik) ve Uygulamaları
  • 5366 ve 6306 sayılı Kanun ve Uygulamaları
  • Kentsel Dönüşüm ve Planlama İlişkisi

  Gayrimenkul Yatırım ve Finansmanı

  • Gayrimenkul Geliştirme Projelerinin Finansmanı
  • Mortgage Temelleri: Paranın Zaman Değeri
  • Sabit ve Değişken Faiz Ödemeli Mortgage Sistemleri
  • Konut Pazarı ve Mortgage Uygulamaları
  • Gelir Üreten Gayrimenkul Araçları
  • Yatırım Analizleri- Borç Finansmanı
  • Gelişmiş Finansal Analizler
  • Finansal Kaldıraç

  Proje Geliştirme

  • Gayrimenkul yatırımlarının özellikleri, gayrimenkullerin sınıflandırılması,
  • Proje geliştirme aşamaları, proje takımı
  • En iyi ve en verimli kullanım analizi
  • Tasarım evresi ve proje teslim sistemleri
  • Satış-pazarlama süreçleri
  • Arsa incelemesi

  Stratejik Planlama

  Pazar Analizi

  Süre ve Günler:

  • Toplam süre: 6 hafta
  • Toplam ders saati: 72 saat
  • Ders günleri: Cumartesi ve Pazar
  • Ders saatleri: 10.00-17.00
  • Eğitim yeri: İTÜ Mimarlık Fakultesi, Çevre ve Şehircilik UYG-AR Merkezi Oda No: 114 Taşkışla Kampüsü Taksim Istanbul

  Eğitim ücreti: 3850 TL + KDV (%8)

  İTÜ Mezunlarına ve grup olarak katılmak isteyenlere indirim uygulanmaktadır.

  İTÜ Mezunlarına ve  GYODER Üyesi firmalarda çalışanlara % 20 indirim uygulanmaktadır.

  Koordinatör:

  Doç. Dr. Kerem Yavuz Arslanlı / arslanli@itu.edu.tr

  Telefon: 0212 293 13 00/ 2241 ve 0533 743 47 53

  Eğitmenler:


  Prof.Dr. Şevkiye Şence Türk
  Doç. Dr. Kerem Yavuz Arslanlı

  arslanliDr. Kerem Yavuz Arslanlı halen Istanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde çalışmaktadır. 2002-2012 yıllarında ITU Çevre ve Şehircilik UYG-AR Merkezinde görev yapmıştır. 2009 yılında “Mekansal Otoregresif Konut Fiyat İndeksi Modeli” başlıklı doktora çalışması ile American Real Estate and Urban Economics Association AREUEA tarafından Doctoral Session Grant ödülü kazanmıştır. 2010 yılında Institute of International Economics University of Alicante/İspanya’da konut fiyat indeksi üzerine; 2011 yılında London City University Cass Business School Department of Finance’ gayrimenkul yatırım ortaklıkları üzerine araştırmalar gerçekleştirmiştir. ITU Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans Programı’nda “Real Estate Finance & Investment” ve “Real Estate Forecasting and Modeling” derslerini vermektedir. Ulusal ve uluslararası dergilerde birçok yayını ve konferanslarda bildirileri bulunmaktadır. Gayrimenkul araştırmaları ve eğitimi konusunda Avrupa’nın öncü akademisyenlerinden oluşan European Real Estate Society’nin 2016-17 Başkanı ve 2013 yılından beri yönetim kurulu üyeliğini sürdürmektedir.

  Misafir Konuşmacı ve Uzmanlar:


  Doç.Dr. Evren Özus

  ozusDoç. Dr. Evren Özus profesyonel olarak, uzun yıllardır gayrimenkul ve proje geliştirme konularında farklı şirketlerde çalışmıştır. Akademik olarak, Türkiye’de GYO yatırımları, gayrimenkulde yerseçimi kriterleri, kentsel dönüşüm ve gayrimenkul fiyatlarına etkisinin ölçülmesi, gayrimenkul fiyatlamasi gibi konularda çalışmaktadır. Ulusal ve uluslararası dergilerde birçok yayını ve konferanslarda bildirileri bulunmaktadır. Halen özel sektörde çalışmakta olan Özus; İTÜ, Bahçeşehir, Okan Üniversitesi gibi üniversitelerde yüksek lisans ve doktora dersleri vermeye de devam etmektedir.

  İlhami Akkum, İnşaat Y. Mühendisi, PMP

  akkum1960 yılında doğdu. Saint-Joseph Lisesini bitirdi. Boğaziçi Üniversitesinden İnşaat Mühendisliği Lisansı, İTÜ’den İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisansı aldı. İÜ İşletme İktisadı Enstitüsünün İnşaat İşletmeciliği ve Finans Yönetimi sertifika programlarını bitirdi. Değerleme Uzmanı ve Proje Yönetim Profesyoneli (PMP) ünvanlarını kazandı. Yapı Kredi Koray ve Finans GYO’da Müdür ve Genel Müdür vekili, TSKB GYO’da Genel Müdür olarak çalıştı. Acacia Real Estate Türkiye temsilcisi olarak görev yaptı. Mentor’da Ortak, Prokon’da Proje Müdürü olarak çalıştı. Halen Omurga Capital Emlak Yatırımları Direktörü olarak çalışmakta, İTÜ Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans Programında ders vermektedir.

  Bir erkek, bir kız çocuk sahibidir.

  Nesil Akman Aybar, MRICS

  Nesil Akman AybarİTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması bölümünden 2003 yılında mezun oldu. Ardından yine İTÜ’de Gayrimenkul Geliştirme ve Konut & Deprem bölümlerinde yüksek lisanslarını tamamladı.

  2005 yılında Savills’in Türkiye’deki eski çözüm ortağı Kuzeybatı Gayrimenkul’de kariyerine başladı. Danışmanlık ve İş Geliştirme Departmanlarında GMY ve Direktör pozisyonu ile 8 yıl görev aldı.

  Nisan 2013’den beri ise Cushman & Wakefield Türkiye’de Değerleme ve Danışmanlık Departmanı yöneticiliğini yürütmekte.

  Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) ve Urban Land Institute (ULI) üyesi.

  Düzenli aralıklarla İTÜ’de Şehir Ekonomisi derslerine konuk konuşmacı olarak katılım sağlamakta ve İTÜ Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans Programında ders vermektedir.

  Sertifika:

  Gayrimenkul Geliştirme Uzmanlık Sertifikası  almaya hak kazanmak için tüm derslere devam edilmesi ve bitirme ödevi olarak istenen proje geliştirme dosyasını başarılı olarak tamamlanması  gerekmektedir. Belirtilen adımları %70 ve üzerinde gerçekleştirdikleri taktirde sertifika almaya hak kazanacaklardır.Bu kısıtı sağlayamayan katılımcılara  “ITÜ Gayrimenkul Geliştirme  Uzmanı Eğitimi Katılım Belgesi” verilecektir.