HAKKIMIZDA

Bugün ülkemizin kalkınma sorunları içinde büyük önem taşıyan konulardan biri şüphesiz bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemelerdir. Ortaya çıkan yeni teknolojileri, yeni bilgileri sürekli olarak sanayi kuruluşlarına ve geniş anlamda topluma yayan eğitim merkezleri bu gelişmenin vazgeçilmez tamamlayıcısıdır. İstanbul Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (İTÜSEM), 1997 yılından beri üniversitemizin örgün lisans ve lisansüstü öğretim programları dışında eğitim programları düzenleyerek, üniversitenin kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlar ile olan işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. İTÜSEM'in düzenlediği tüm etkinlik/eğitim programlarında eşitlik ilkelerine önem verilmektedir. SEM amaçları doğrultusunda, kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluş ve kişilere, ihtiyaç duydukları alanlarda, ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim programları, kurslar, seminerler, konferanslar düzenler; bu faaliyetlerin koordinasyonunu sağlar ve bu alanlardaki üniversite olanaklarının tanıtımını yapar. Sürekli Eğitim Merkezinde planlanan eğitimler amacı, yapısı ve katılımcı kitlesi gibi faktörler dikkate alınarak çeşitli gruplara ayrılmıştır. 

Mesleki Eğitim Programları: 
Dört yıllık üniversite mezunlarına belirli bir alanda uzmanlık kazandırmayı amaçlayan sertifika programlarıdır. Endüstri-İşletme Yöneticiliği Finans Yöneticiliği Kalite Yöneticiliği İnşaat İşletme Yöneticiliği Lojistik ve Tedarik Zinciri Yöneticiliği Risk ve Sigorta Yöneticiliği Proje AR-GE Yöneticiliği Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanlığı Temel Denizcilik Eğitimi Uluslararası Güvenlik Yönetimi (ISM) Yüksek Teknoloji Eğitimi Programları: Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Tasarımı, Corrosion and Corrosion Protection, Corrosion of Steel in Reinforced Concrete and Cathodic Protection çeşitli birimlerde verilen seminerlerden sadece birkaçıdır. 

Beceri Kazandırma Programları:
Lise veya üniversite mezunlarına belirli bir beceri kazandırmayı amaçlayan ve ilgilenen bütün kişi ve kuruluşlara açık olan eğitim programlarıdır. 

Bilgisayar-Bilişim Programları: 
Word, Excel, Access, Powerpoint, AutoCAD, Internet Explorer, NetCAD, Java, Visual Basic, AutoLisp, HTML, Web Sayfası Tasarımı, Bilgisayarda Grafik Tasarım, Mimari Modelleme Teknikleri 

Dil Eğitimi Programları: 
Genel İngilizce, Proficiency, YDS, TOEFL, Bussiness English, İlköğretim Öğrencileri için İngilizce Sınıfı, Türk Dili ve Kültürü (Turkish Language and Culture), Hızlı Okuma, Güzel Konuşma Eğitim Programları 

Meslek Edindirme Programları: 
Lise mezunlarına belirli bir alanda meslek edindirmeyi amaçlamaktadır. Turizm ve Otelcilik Temel Eğitim Programı, Nitelikli Büro Eleman Eğitim Programı. 

Kültür ve Sanat Programları:
Bale Programları, Gitar, Temel Tiyatro, Piano, Klasik Gitar, Flüt-Klarnet, Ud-Keman, Ney, Bağlama, Şan Eğitimi, Tiyatro, Latin Amerikan Dansları, Modern Dans. 

Spor Eğitim Programları: 
Sağlıklı Yaşam İçin Spor Programı Fitness Programı 

Ayrıca SEM Güncelleme Programları adı altında çeşitli kuruluşlardan gelen talebe uygun konularda sadece kuruluşun kendi elemanları için özgün programlar düzenlenmektedir. 
(Örn: Bankalar, Meslek Odaları vb.)