BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Süreçleri Eğitim Programı

PROGRAMA KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ

Koordinatör:

Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan
esin.ergen@itu.edu.tr 
Telefon: 212-285 69 12 - 0532 200 78 48 

Önemli Bilgilendirme
Koronavirüs Önlemleri Kapsamında eğitimimiz online olarak Zoom üzerinden verilecektir. KDV oranı %8'den %1'e düşürülmüştür.

Eğitim Tarihleri
Eğitimimiz 2015 yılından beri düzenlenmektedir. 18. eğitimimizin tarihleri aşağıda verilmiştir:

13 Şubat - 20 Şubat - 27 Şubat 2021

Toplam süre: 3 hafta 
Toplam ders saati: 21 saat
Ders günleri: Cumartesi
Ders saatleri: 10.00-18.00
Eğitim yeri: Zoom üzerinden online olarak

Eğitim ücreti:

3000 TL + KDV (%1)
Devlet üniversitesi olduğumuzdan Döner Sermaye İşletmesi mevzuatı gereği SEM faaliyetlerinde herhangi kişi ya da kuruma indirim uygulanamamaktadır.

Programın Amacı:

Dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) hakkında temel bilgilerin verilmesi, BIM süreçlerinin uygulamalar üzerinden incelenmesi ve BIM uygulamasına giriş yapılarak katılımcıların BIM hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir. 
Bu program, toplam üç modülden oluşan BIM Uzmanı Sertifikası Eğitimi’nin ilk programıdır. Bu programı başarı ile tamamlayan kişiler bir sonraki modül olan BIM Uygulama Eğitimi programına katılmaya hak kazanacaklardır (bkz. soldaki menü) ve katılım belgesi alacaklardır.

Kimler Katılabilir:

BIM süreçleri hakkında bilgi edinmek ve kariyerini geliştirmek isteyen mühendislik veya mimarlık programlarında eğitim görmekte olan öğrenciler ile bu programlardan ön lisans veya lisans derecesi almış kişiler bu programa katılabilir. 
Katılımcıların uygulama örneklerini yapabilmeleri için eğitime kendi bilgisayarları ile katılmaları gerekmektedir. Kullanılması önerilen bilgisayar kapasitesi şu linkte "value: Balanced performance" başlığı altında yer almaktadır.

Program İçeriği:

BIM Nedir? 
Kullanılan Standartlar ve Terimler
BIM Kullanımları ve Kullanılan Programlar
Dünyada BIM Kullanımı
BIM Kapsamı
BIM ve Maliyet
LOD (Level of Development)
BIM Uygulama Örnekleri
BIM'e Geçiş Süreci
Yapı 4.0 ve Gelecekte BIM
Katılımcılar Tarafından Gerçekleştirilecek BIM Uygulaması (Revit ve Navisworks kullanılarak statik modelleme, 4D simülasyon ve çakışma analizi)

Eğitmenler ve destek veren katılımcılar:

Eğitimlerin tümünde İTÜ'den  Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan ve Araş. Gör. Behlül Kula, sektörden ise BIM danışmanı Mak. Müh. Serkan ELİBOLLAR konuk olarak yer almaktadır.

Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan (Koordinatör) – İnşaat Mühendisliği Bölümü
Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan, lisans derecesini İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden, Yüksek Lisans derecesini İTÜ Yapı İşletmesi Programı’ndan aldı. Doktorasını YÖK bursu ile ABD'deki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde inşaat mühendisliğinde bilişim alanında tamamladı. Doktora tezi ile 2006 yılında “FIATECH CETI Outstanding Mind Mansiyon Ödülü”nü alan Dr. Pehlevan’ın, proje ve yapım yönetimi ile inşaatta bilişim uygulamaları ile ilgili 50’den fazla uluslararası yayını bulunuyor. Halen İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Profesör olarak görev yapan Dr. Pehlevan, aynı zamanda “ASCE Computing in Civil Engineering” dergisinin yardımcı editörü ve European Council of Computing in Construction (Avrupa İnşaatta Hesaplama Konseyi)'ın sekreteridir. Bunun yanında, İTÜ ve İTÜ dışındaki üniversitelerin yüksek lisans programlarında BIM ve inşaat sektöründe bilişim ile ilgili dersler vermektedir. Ayrıca İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki BIM Uzmanı Sertifika Programı’nın eğitmeni ve koordinatörüdür. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Mak. Müh. Serkan ELİBOLLAR
Serkan ELİBOLLAR, 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisansını tamamladı.  2000 yılından 2012 yılına kadar Ekin Proje firmasında sırasıyla; proje müdürlüğü, proje koordinatörlüğü ve kurumsal kaynak planlama direktörlüğü yaptı. 12 yıllık Ekin Proje kariyerinde, Taşkent Havalimanı, İstanbul Kuyumcukent Alışveriş Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanı Revizyon İşleri ve St. Petersburg Pulkova Havalimanı gibi birçok önemli projede görev yapan ELİBOLLAR, iş hayatına 2012 yılından itibaren ProCS Professional Construction Solutions firmasında Yönetici Ortak ve BIM Danışmanı olarak devam ediyor.

Araş. Gör. Behlül Kula
Behlül Kula, 2015 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Bir yıl Katar'da büyük ölçekli bir projede inşaat mühendisi olarak çalıştı.  Ardından Türkiye'ye geri dönerek İTÜ Yapı İşletmesi Yüksek Lisans programına başladı ve 2017 yılında aynı bölümde araştırma görevlisi kadrosuna atandı. Yüksek Lisans tezinde BIM ve tesis yönetimi (Facilities Management) üzerine çalışmaktadır.

 

PROGRAMA KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ