BIM Uzmanı Sertifika Programı

PROGRAMA KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ


Koordinatör:

Doç. Dr. Esin Ergen Pehlevan
esin.ergen@itu.edu.tr 
Telefon: 212-285 69 12 - 0532 200 78 48

Eğitim Tarihleri:

26 Mayıs - 2 Haziran - 9 Haziran 2018 
Toplam süre: 3 hafta 
Toplam ders saati: 21 saat
Ders günleri: Cumartesi
Ders saatleri: 9.00-17.00
Eğitim yeri: İTÜ İşletme Fakültesi, Maçka Kampüsü

Eğitim ücreti: 2500 TL + KDV (%8)

Programın Amacı:

Günümüzde BIM uygulamaları yaygınlaşmakta ve bu konuda yetişmiş personel ihtiyacı hızla artmaktadır. Bu programın amacı, firmalarda BIM Uzmanı olarak görev almak isteyen kişilere gerekli teorik ve pratik bilginin verilerek BIM süreçlerinin yönetiminde yer alacak yetkin kişilerin yetiştirilmesidir. 
Bu program, toplam üç modülden oluşan BIM Uzmanı Sertifikası Eğitimi’nin üçüncü ve son programıdır. Katılımcıların bilgi seviyesini ölçmek için 21 saatlik bir sınav olarak düzenlenmiştir. 

Kimler Katılabilir:

Katılımcıların bu programa katılabilmesi için bir önceki programda verilen ITÜ BIM Uygulama Eğitimi Katılım Belgesi almış olmaları gerekmektedir (bkz. soldaki menü).
Katılımcıların sınava katılabilmeleri  için eğitime kendi bilgisayarları ile gelmeleri gerekmektedir. Kullanılması önerilen bilgisayar kapasitesi şu linkte "value: Balanced performance" başlığı altında yer almaktadır.

Program İçeriği:


Bu sınavda katılımcılara proje verileri sağlanacak ve BIM sisteminin aşağıda verilen adımlarının uygulanması istenecektir. Sınav sonrasında katılımcıların teslim ettiği dosyalar değerlendirilerek sertifikaya hak kazanıp kazanmadıkları belirlenecektir.

Uygulamada Revit ve Navisworks programları kullanılacaktır ve katılımcıların yetkinlikleri şu başlıklarda değerlendirilecektir:

BIM modeli ön hazırlıklarının yapılması (gerekli elemanların duplicate yoluyla oluşturulması)

3D Modelleme (Statik, mimari ve mekanik)

Copy/monitor 

Koordinasyon ve çakışma raporları

Parametre tanımlanması

Shop Drawing oluşturma ve etiketleme

Elektronik metraj

4D Planlama, simülasyon hazırlanması ve otomatik ilişkilendirme

 

Sertifika:

BİM Süreçleri, BİM Uygulama ve BİM Uzmanlık Eğitimlerinin üçünü de tamamlamış katılımcılara, “ITÜ BIM Uzmanı Sertifikası” verlecektir. Sertifika almaya hak kazanmak için tüm derslere devam edilmesi ve yapılacak olan BIM uygulamasının başarılı olarak tamamlanması  gerekmektedir. Bu kısıtı sağlayamayan katılımcılara yalnızca “ITÜ BIM Uzmanı Eğitimi Katılım Belgesi” verilecektir.

Öğretim Üyeleri ve Yetkilileri:

Doç. Dr. Esin Ergen Pehlevan (Koordinatör) – İnşaat Mühendisliği Bölümü
Doç. Dr. Esin Ergen Pehlevan, lisans derecesini İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden, Yüksek Lisans derecesini İTÜ Yapı İşletmesi Programı’ndan aldı. Doktorasını YÖK bursu ile ABD'deki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde inşaat mühendisliğinde bilişim alanında tamamladı. Doktora tezi ile 2006 yılında “FIATECH CETI Outstanding Mind Mansiyon Ödülü”nü alan Dr. Pehlevan’ın, proje ve yapım yönetimi ile inşaatta bilişim uygulamaları ile ilgili 50’den fazla uluslararası yayını bulunuyor. Halen İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olarak görev yapan Dr. Pehlevan, aynı zamanda “ASCE Computing in Civil Engineering” dergisinin yardımcı editörüdür. Bunun yanında, İTÜ ve İTÜ dışındaki üniversitelerin yüksek lisans programlarında BIM ve inşaat sektöründe bilişim ile ilgili dersler vermektedir. Ayrıca İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki BIM Uzmanı Sertifika Programı’nın eğitmeni ve koordinatörüdür. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Mak. Müh. Daniel Kazado
Daniel Kazado, 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1999 yılından 2012 yılına kadar Ekin Proje firmasında sırasıyla; proje müdürlüğü, proje koordinatörlüğü ve BIM müdürlüğü yaptı. 13 yıllık Ekin Proje kariyerine Doha Uluslararası Havalimanı (Katar), Sofya Uluslararası Havalimanı (Bulgaristan), Palm Island Shoreline Apartmanları (Dubai) ve Zorlu Center (İstanbul) gibi birçok önemli projeyi sığdıran Kazado, iş hayatına 2012 yılından itibaren ProCS Professional Construction Solutions firmasında Yönetici Ortak ve BIM Danışmanı olarak devam ediyor.

Araş. Gör. Behlül Kula
Behlül Kula, 2015 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Bir yıl Katar'da büyük ölçekli bir projede inşaat mühendisi olarak çalıştı.  Ardından Türkiye'ye geri dönerek İTÜ Yapı İşletmesi Yüksek Lisans programına başladı ve 2017 yılında aynı bölümde araştırma görevlisi kadrosuna atandı. Yüksek Lisans tezinde BIM ve tesis yönetimi (Facilities Management) üzerine çalışmaktadır.


PROGRAMA KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ