BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Süreçleri Eğitim Programı

PROGRAMA KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ

Koordinatör:

Doç. Dr. Esin Ergen Pehlevan
esin.ergen@itu.edu.tr 
Telefon: 212-285 69 12 - 0532 200 78 48 

Eğitim Tarihleri
27 Ocak -  3 Şubat - 10 Şubat 2018 
Toplam süre: 3 hafta 
Toplam ders saati: 21 saat
Ders günleri: Cumartesi
Ders saatleri: 9.00-17.00
Eğitim yeri: İTÜ İşletme Fakültesi, Maçka Kampüsü

Eğitim ücreti: 1900 TL + KDV (%8)

Programın Amacı:

Dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) hakkında temel bilgilerin verilmesi, BIM süreçlerinin uygulamalar üzerinden incelenmesi ve BIM uygulamasına giriş yapılarak katılımcıların BIM hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir. 
Bu program, toplam üç modülden oluşan BIM Uzmanı Sertifikası Eğitimi’nin ilk programıdır. Bu programı başarı ile tamamlayan kişiler bir sonraki modül olan BIM Uygulama Eğitimi programına katılmaya hak kazanacaklardır (bkz. soldaki menü).

Kimler Katılabilir:

BIM süreçleri hakkında bilgi edinmek ve kariyerini geliştirmek isteyen mühendislik veya mimarlık programlarında eğitim görmekte olan öğrenciler ile bu programlardan ön lisans veya lisans derecesi almış kişiler bu programa katılabilir. 
Katılımcıların uygulama örneklerini yapabilmeleri için eğitime kendi bilgisayarları ile katılmaları gerekmektedir. Kullanılması önerilen bilgisayar kapasitesi şu linkte "value: Balanced performance" başlığı altında yer almaktadır.

Program İçeriği:

BIM Nedir ? 
Kullanılan Programlar
Dünyada BIM Kullanımı
BIM kapsamı
BIM ve Maliyet
LOD (Level of Development)
BIM Uygulama Örnekleri
Gelecekte BIM
Katılımcılar Tarafından Gerçekleştirilecek BIM Uygulaması (Revit ve Navisworks kullanılarak mimari ve statik modelleme, 4D simülasyon ve çakışma analizi)


Öğretim Üyeleri ve Yetkilileri:

Doç. Dr. Esin Ergen Pehlevan (Koordinatör) – İnşaat Mühendisliği Bölümü
Doç. Dr. Esin Ergen Pehlevan, lisans derecesini İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden, Yüksek Lisans derecesini İTÜ Yapı İşletmesi Programı’ndan aldı. Doktorasını YÖK bursu ile ABD'deki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde inşaat mühendisliğinde bilişim alanında tamamladı. Doktora tezi ile 2006 yılında “FIATECH CETI Outstanding Mind Mansiyon Ödülü”nü alan Dr. Pehlevan’ın, proje ve yapım yönetimi ile inşaatta bilişim uygulamaları ile ilgili 50’den fazla uluslararası yayını bulunuyor. Halen İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olarak görev yapan Dr. Pehlevan, aynı zamanda “ASCE Computing in Civil Engineering” dergisinin yardımcı editörüdür. Bunun yanında, İTÜ ve İTÜ dışındaki üniversitelerin yüksek lisans programlarında BIM ve inşaat sektöründe bilişim ile ilgili dersler vermektedir. Ayrıca İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki BIM Uzmanı Sertifika Programı’nın eğitmeni ve koordinatörüdür. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Mak. Müh. Daniel Kazado
Daniel Kazado, 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1999 yılından 2012 yılına kadar Ekin Proje firmasında sırasıyla; proje müdürlüğü, proje koordinatörlüğü ve BIM müdürlüğü yaptı. 13 yıllık Ekin Proje kariyerine Doha Uluslararası Havalimanı (Katar), Sofya Uluslararası Havalimanı (Bulgaristan), Palm Island Shoreline Apartmanları (Dubai) ve Zorlu Center (İstanbul) gibi birçok önemli projeyi sığdıran Kazado, iş hayatına 2012 yılından itibaren ProCS Professional Construction Solutions firmasında Yönetici Ortak ve BIM Danışmanı olarak devam ediyor.


PROGRAMA KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ