İTÜ Tasarım Atölyesi - itüTA

Sevgili Gençler,

İTÜ Tasarım Atölyesi 2019 ön kayıt süresi, talepler doğrultusunda 7 Mayıs 2019 tarihine kadar uzatılmıştır.

Üniversitemiz Mimarlık Fakültesinin ev sahipliğinde 22-28 Haziran 2019 tarihleri arasında lise öğrencileri için İTÜ TASARIM ATÖLYESİ – itüTA düzenlenmektedir.

itüTA geleceğin mimar,  şehir plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, iç mimar ve peyzaj mimarı adayı gençlere İTÜ Mimarlık Fakültesi içerisindeki eğitim, öğretim ve yaşamı tanıtmayı, onlarla akademisyenleri ve meslek profesyonellerini bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu atölyede öğrenciler Mimarlık Fakültesi’ndeki bölümleri tanıyacaklar, ortak seminer ve söyleşilerle farklı bakış açıları edinecekler ve tasarım sürecini yakından tanıma imkânı yakalayacaklardır. Atölye öğrencilerin içinde yaşadıkları şehirde mimarlık, planlama ve diğer tasarım alanlarının kent yaşamı ile etkileşimlerini inceleyecekleri “İSTANBUL’UN FOTOĞRAF VE ESKİZLER İLE KEŞFİ: Kente farklı bir bakış” temalı bir gezi ile başlayacaktır. itüTA’nın ana eksenini ise Mimarlık Fakültesi içerisindeki meslek disiplinlerinin tümünü kapsayacak olan ortak atölye çalışması oluşturmaktadır. Öğrenciler bu atölyede deneyimli yürütücülerin öncülüğünde çeşitli tasarım çalışmaları gerçekleştirecekler ve bir haftalık programın sonunda ürünlerini sunma, sergileme ve tartışma imkânı yakalayacaklardır.

 

Prof. Dr. M. Murat GÜL

İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı

 


Kimler Katılabilir:

Tüm lise öğrencileri katılabilir.

Program Yürütücüsü: 

Dr. Öğr. Üyesi Eren Kürkçüoğlu

Programı Verecek Olan Öğretim Üye ve Yardımcıları 

Prof. Dr. L. Figen Gül

Doç. Dr. Ervin Garip

Doç. Dr. Mehmet Emin Şalgamcıoğlu

Dr. Öğr. Üyesi Deniz Leblebici Başar

Dr. Öğr. Üyesi Eren Kürkçüoğlu

Dr. Öğr. Üyesi Ethem Gürer

Dr. Melih Bozkurt

Araş. Gör. Arzu Güler

Araş. Gör. Aslı Ulubaş Hamurcu

Araş. Gör. Begüm Hamzaoğlu

Araş. Gör. Çisem Demirel

Araş. Gör. Ebru Satılmış

Araş. Gör. Kübra Dolap Yıldız

Araş. Gör. Sena Semizoğlu

 

Program Özeti:

 •     İTÜ Mimarlık Fakültesi’ndeki bölümlerin tanıtımı
 •     İstanbul’un fotoğraf ve eskiz çalışmaları ile keşfi
 •     İTÜ Mimarlık Fakültesi içerisindeki meslek disiplinlerinin tümünü kapsayacak olan ortak atölye çalışması
 •     Öğrenci çalışmaları sunumları ve sergisi 

Genel Bilgiler: 

İTÜ Tasarım Atölyesi itüTA 22 - 28 Haziran 2019 tarihleri arasında tek dönemlik bir yaz etkinliğidir.

Sınıf kapasitesi: Sınıflar en çok 20 kişilik olacaktır (Tüm program için öğrenci kapasitesi en fazla 60 kişidir)

 

Süre Günler ve Yer:

Toplam 7 gün (56 saat) sürmekte olan program Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00-17:00 saatleri arasında İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsünde düzenlenmektedir.  

 

Başvuru ve Gerekli Belgeler:

 • Kayıt Formu
 • Ön kayıt ücretini (750 TL) yatırdığınıza dair dekont.

Ödemelerin dekontları 30 Nisan'dan önce e-posta ile ITUSEM'e ulaştırılmalıdır. Sadece tamamlanmış başvurular değerlendirmeye alınacaktır. Lise yaz okuluna kabul edilen adaylardan kesin kayıt için 31 Mayıs 2019 tarihine kadar kalan eğitim tutarını ödemeleri istenecektir.

 

Ücretler ve Ödeme:

Programın ücreti 2000 TL’dir (KDV dahil). 

İTÜ mensuplarının çocuklarına ve kardeşlerine yüzde yirmi, İTÜ mezunlarının çocuklarına ve kardeşlerine yüzde on indirim uygulanmaktadır. Başvuru yapan lisenin rehberlik biriminin de tavsiyesi üzerine bu yıl sınırlı sayıda öğrenciye programa burslu olarak katılma hakkı verilecektir. 

Ön kayıt ücreti 750 TL’dir. 

Lise yaz okuluna katılacak adaylardan başvuru ücretinden sonra kalan eğitim tutarını ödemeleri için son tarih 31 Mayıs 2019 günüdür. Kayıt işlemlerini tamamladığı halde yaz okuluna katılım gösteremeyen öğrencilerin ücretleri iade edilmemektedir.

Program ücretine yaz okulu bünyesinde öğrencilerin eskiz ve çizim çalışmalarında kullanacakları eskiz defterleri ve diğer malzemeler, kampüs içinde verilecek öğle yemekleri dâhildir. Konaklama ve kampüse ulaşım öğrenciye aittir.

 

Önemli Tarihler

Ön Başvurular 22 Mart- 30 Nisan 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Son başvuru ve kesin kayıt tarihi 31 Mayıs 2019'dur.

 

Başvuru Sonrası Kesin Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 • Öğrencinin velisi tarafından doldurulacak ve yaz okuluna katılımınız için velinizin onayının yer aldığı Muvaffakatname Formu.
 • Dijital vesikalık fotoğraf.
 • Nüfus cüzdanınızın arkalı-önlü taranmış hali.
 • İstanbul Teknik Üniversitesi mensubu ya da mezunlarının birinci derece akrabalarına uygulanan indirimlerden faydalanmak isteyenlerin, bu durumu belgeleyecekleri doküman.
 • Öğrencinin yaz okulu süresince fotoğraf ve video çekimlerinde yer alması durumunda, görsel içeriğin sosyal medyada ve İTÜ’nün tanıtım faaliyetleri kapsamında kullanılmasınayönelik sosyal medya izin belgesi.

 Sorularınız için İTÜSEM ile iletişime geçebilirsiniz.

İTÜ Tasarım Atölyesi