BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Süreçleri Eğitim Programı

Koordinatör:

Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan
esin.ergen@itu.edu.tr 
Telefon: 212-285 69 12 - 0532 200 78 48 

Eğitimimiz online olarak Zoom üzerinden verilecektir.

Bu eğitimde  veri paylaşımında ACC ortak veri ortamı  kullanılacaktır. Eğitimde kullanılacak olan Revit, Navisworks ve ACC lisansları eğitim sırasında ücretsiz olarak sağlanacaktır.
Eğitimi başarı ile tamamlayanlara İTÜ SEM katılım belgesi ve Autodesk Authorized Training Center Certificate of Completion (eğitimi tamamlama) belgesi verilecektir.

Eğitim Tarihleri
Eğitimimiz 2015 yılından beri yılda dört kere (Eylül-Kasım-Şubat-Nisan aylarında başlayacak şekilde) düzenlenmektedir.  Gelecek eğitimlerimizin tarihleri aşağıda verilmiştir:

31. Eğitim: 20 Nisan - 27 Nisan - 4 Mayıs 2024
32. Eğitim:
14 Eylül 2024'te başlaması planlanmaktadır.

Toplam süre: 3 hafta 
Toplam ders saati: 21 saat
Ders günleri: Cumartesi
Ders saatleri: 10.00-18.00

Eğitim yeri: Zoom üzerinden online olarak

Eğitim ücreti:
 
31. Eğitim: 17.500 TL + KDV (%10)

Devlet üniversitelerinin tabii olduğu Döner Sermaye İşletmesi mevzuatı gereği SEM faaliyetlerinde herhangi kişi ya da kuruma indirim uygulanamamaktadır.

Programın Amacı:

Dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) hakkında temel bilgilerin verilmesi, BIM süreçlerinin uygulamalar üzerinden incelenmesi ve BIM uygulamasına giriş yapılarak katılımcıların BIM hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir. 
Bu program, toplam üç modülden oluşan BIM Uzmanı Sertifikası Eğitimi’nin ilk programıdır. Bu programı başarı ile tamamlayan kişiler bir sonraki modül olan BIM Uygulama Eğitimi programına katılmaya hak kazanacaklardır (bkz. soldaki menü) ve katılım belgesi alacaklardır.

Kimler Katılabilir?

BIM süreçleri hakkında bilgi edinmek ve kariyerini geliştirmek isteyen mühendislik, mimarlık ve şehir bölge planlama programlarında eğitim görmekte olan öğrenciler ile bu programlardan ön lisans veya lisans derecesi almış kişiler bu programa katılabilir. 

Katılımcıların Revit veya Navisworks bilmesine gerek var mı?
Bu yazılımları hiç kullanmamış kişiler eğitime katılabilir. 

Katılımcıların nasıl bir bilgisayara ihtiyacı var?
Katılımcıların uygulama örneklerini yapabilmeleri için eğitime kendi bilgisayarları ile katılmaları gerekmektedir. Kullanılması önerilen bilgisayar kapasitesi şu linkte "value: Balanced performance" başlığı altında yer almaktadır. 

Program İçeriği:

 • BIM Nedir? 
 • Kullanılan standartlar ve terimler
 • BIM’in proje yaşam döngüsü boyunca kullanım alanları ve ilgili yazılımlar
 • Dünyada BIM kullanımı
 • BIM kullanımında makro yayınım
 • BIM olgunluk seviyeleri ve 2. Seviye ortak çalışma yapısı ile federe model yapısı
 • BIM ve maliyet
 • LOD (Level of Development) ve Level of Information Need ile ilgili standart hakkında bilgi
 • IFC standardı ve IFC dosyası özellikleri
 • Dünyadan BIM uygulama örnekleri ve ilgili modellerin incelenmesi
 • BIM'e geçiş süreci
 • Katılımcılar tarafından gerçekleştirilecek BIM uygulaması (Revit kullanılarak mimari ve statik modelleme)

Eğitmenler ve destek veren katılımcılar:

Eğitimlerin tümünde İTÜ'den  Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan ve Araş. Gör. Neziha Yılmaz, sektörden ise BIM danışmanı Mak. Müh. Serkan ELİBOLLAR, eğitimlerin bir kısmında Mimar Onur Erkan ve Makine Mühendisi Tolga Ak konuk olarak yer almaktadır.

Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan (Koordinatör) – İnşaat Mühendisliği Bölümü
Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan, lisans derecesini İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden, Yüksek Lisans derecesini İTÜ Yapı İşletmesi Programı’ndan aldı. Doktorasını YÖK bursu ile ABD'deki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde İnşaat ve Çevre Mühendisliği bölümünde inşaat sektöründe bilişim teknolojileri kullanımı alanında tamamladı. Halen İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Profesör olarak görev yapan Dr. Pehlevan, aynı zamanda “ASCE Computing in Civil Engineering” dergisinin yardımcı editörü ve European Council of Computing in Construction'ın yürütme kurulu üyesidir. Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ve openBIM alanında standartları ve kılavuzları geliştiren buildingSmart  Türkiye temsilciliğinin kurucu yürütme kurulu üyesi ve eğitim çalışma grubu koordinatörüdür. Ayrıca, TÜBİTAK MAG danışma kurulu üyesidir. Bunun yanında, İTÜ'de yüksek lisans programlarında BIM ve inşaat sektöründe bilişim ile ilgili dersler vermektedir. Dr. Pehlevan’ın, proje ve yapım yönetimi ile inşaatta dijitalleşme ve bilişim uygulamaları ile ilgili 100’e yakın ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır. İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki BIM Uzmanı Sertifika Programı’nın eğitmeni ve koordinatörüdür. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Mak. Müh. Serkan ELİBOLLAR
Serkan ELİBOLLAR, 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisansını tamamladı.  2000 yılından 2012 yılına kadar Ekin Proje firmasında sırasıyla; proje müdürlüğü, proje koordinatörlüğü ve kurumsal kaynak planlama direktörlüğü yaptı. 12 yıllık Ekin Proje kariyerinde, Taşkent Havalimanı, İstanbul Kuyumcukent Alışveriş Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanı Revizyon İşleri ve St. Petersburg Pulkova Havalimanı gibi birçok önemli projede görev yapan ELİBOLLAR, iş hayatına 2012 yılından itibaren ProCS Professional Construction Solutions firmasında Yönetici Ortak ve BIM Danışmanı olarak devam ediyor.

Araş. Gör. Neziha Yılmaz, M.Sc,
Neziha Yılmaz, 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 2019-2020 yılları arasında Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Projesi’nde BIM Mühendisi olarak çalıştı. 2020 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Yapı İşletmesi Tezli Yüksek Lisans Programı’ndan Yüksek Lisans derecesini aldı. Yüksek Lisans tezinde tesis yönetimde BIM ve karma gerçeklik entegrasyonu üzerine çalıştı. 2020 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi araştırma görevlisi kadrosuna atandı ve Yapı Programı’nda doktora eğitimine başladı.

Mimar Onur ERKAN, M.Sc.
Onur ERKAN, 2012 yılında Bahçeşehir Üniversitesi, Mimarlık bölümünden mezun oldu. 2019 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Kentsel Tasarım Tezli Yüksek Lisans Programı’ndan Yüksek Lisans derecesini aldı. 2012 yılındaki mezuniyetinin ardından BIM süreçlerinin içerisinde yer alan Onur ERKAN, 2012-2015 yılları arasında Selcen Mimarlık, 2015-2016 yılları arasında Tres Mimarlık, 2017-2019 yılları arasında ise Rönesans Holding bünyesinde yurt içi ve yurt dışı büyük ölçekli projelerde BIM Mimarı, BIM Uzmanı ve BIM Koordinatörü görevlerinde yer aldı. 2019-2021 yılları arasında ProCS Professional Construction Solutions firmasında BIM Danışmanı olarak çalıştı. Kariyeri süresince mimar ve BIM sorumlusu olarak çalıştığı Türkmenistan Sınır Güvenlik Enstitüsü, Türkmenistan Sınır Güvenlik İdare Binası, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Vakıfbank Genel Merkezi ve Tesisleri, Winnipeg School District TEC-VOC High School İşletme Modeli, Irak Merkez Bankası gibi projelerin yanında akıllı eleman üretimi, BIM standartları geliştirilmesi ile projelere uygulanması alanlarında da görev yaptı.

Mimar Esma Nazlı Yalçındağ
Esma Nazlı Yalçındağ, 2016 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 2017’ye kadar freelance çalıştı. 2017-2022 arası da Tres Mimarlık’ta büyük ölçekli projeleri BIM yardımıyla tasarlanması ve geliştirilmesi konularında görev aldı. 2022’den beri ProCS Professional Construction Solutions’da çalışmakta.

Mak. Müh. Tolga AK
Tolga AK, 2017 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2017 yılında mezun olduktan sonra ProCS Professional Construction Solutions firmasında Makine Mühendisi olarak işe başladı. İş hayatı sürecinde birçok büyük ölçekli projelerde BIM Modeler / BIM Engineer olarak görev aldı.

PROGRAMA KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ