BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Uygulama Eğitim Programı

PROGRAMA KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ


Koordinatör:

Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan
esin.ergen@itu.edu.tr 
Telefon: 212-285 69 12 - 0532 200 78 48

Önemli Bilgilendirme
Koronavirüs Önlemleri Kapsamında eğitimimiz online olarak Zoom üzerinden verilecektir. 
KDV oranı %8'den %1'e düşürülmüştür.

Eğitim Tarihleri:
Eğitimimiz 2015 yılından beri düzenlenmektedir. 17. ve 18. eğitimimizin tarihleri aşağıda verilmiştir:

17. eğitim (devam eden): 26 Aralık 2020- 2 Ocak - 9 Ocak - 16 Ocak 2021 
18. eğitim (başlayacak olan): 6 Mart - 13 Mart - 20 Mart  - 27 Mart 2021
Toplam süre: 4 hafta 
Toplam ders saati: 28 saat
Ders günleri: Cumartesi
Ders saatleri: 10.00-18.00
Eğitim yeri: Zoom üzerinden online olarak

Eğitim ücreti: 3850 TL + KDV (%1)
Devlet üniversitesi olduğumuzdan Döner Sermaye İşletmesi mevzuatı gereği SEM faaliyetlerinde herhangi kişi ya da kuruma indirim uygulanamamaktadır.

Programın Amacı:

Dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan Yapı Bilgi Modellemesi (BIM)’nin gerçek bir örnek üzerinden uygulamasının yapılması ve bu sayede katılımcıların gerçek hayatta BIM’in nasıl uygulandığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir.   
Bu program, toplam üç modülden oluşan BIM Uzmanı Sertifikası Eğitimi’nin ikinci programıdır. Bu programı başarı ile tamamlayan kişiler katılım belgesi almaya hak kazanacaklardır ve son modül olan BIM Uzmanı Sertifika programına katılmaya hak kazanacaklardır.

Kimler Katılabilir:

BIM süreçleri hakkında bilgi edinmek ve kariyerini geliştirmek isteyen mühendislik veya mimarlık programlarında eğitim görmekte olan öğrenciler ile bu programlardan lisans derecesi almış kişiler bu programa katılabilir. 
Katılımcıların  bir önceki programda verilen ITÜ BIM Süreçleri Eğitimi Katılım Belgesi almış olmaları gerekmektedir (bkz. soldaki menü).
Katılımcıların uygulama örneklerini yapabilmeleri için eğitime kendi bilgisayarları ile katılmaları gerekmektedir. Kullanılması önerilen bilgisayar kapasitesi şu linkte "value: Balanced performance" başlığı altında yer almaktadır.

Program İçeriği:
Uygulamada Revit ve Navisworks 2019 programları kullanılacaktır.

BIM modeli ön hazırlıklarının yapılması (gerekli elemanların duplicate yoluyla oluşturulması) ve template oluşturulması

3D Modelleme (Statik, mimari ve mekanik)

Copy/monitor 

Koordinasyon ve çakışma raporları

Parametre tanımlanması

Shop Drawing oluşturma ve etiketleme

Otomatik metraj

4D Planlama, simülasyon hazırlanması ve otomatik ilişkilendirme

Katılımcılara sağlanacak proje verileri ile interaktif olarak BIM sisteminin bütün adımlarının uygulaması gerçekleştirilecek ve örnek proje üzerinden BIM uygulama süreçlerine hakim olmaları sağlanacaktır.

 

Eğitmenler ve destek veren katılımcılar:

Eğitimlerin tümünde İTÜ'den  Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan ve Araş. Gör. Behlül Kula, sektörden ise BIM danışmanı Mak. Müh. Serkan ELİBOLLAR konuk olarak yer almaktadır.

Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan (Koordinatör) – İnşaat Mühendisliği Bölümü

Prof. Dr. Esin Ergen Pehlevan, lisans derecesini İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden, Yüksek Lisans derecesini İTÜ Yapı İşletmesi Programı’ndan aldı. Doktorasını YÖK bursu ile ABD'deki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde inşaat mühendisliğinde bilişim alanında tamamladı. Doktora tezi ile 2006 yılında “FIATECH CETI Outstanding Mind Mansiyon Ödülü”nü alan Dr. Pehlevan’ın, proje ve yapım yönetimi ile inşaatta bilişim uygulamaları ile ilgili 50’den fazla uluslararası yayını bulunuyor. Halen İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Profesör olarak görev yapan Dr. Pehlevan, aynı zamanda “ASCE Computing in Civil Engineering” dergisinin yardımcı editörü ve European Council of Computing in Construction (Avrupa İnşaatta Hesaplama Konseyi)'ın sekreteridir. Bunun yanında, İTÜ ve İTÜ dışındaki üniversitelerin yüksek lisans programlarında BIM ve inşaat sektöründe bilişim ile ilgili dersler vermektedir. Ayrıca İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki BIM Uzmanı Sertifika Programı’nın eğitmeni ve koordinatörüdür. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Mak. Müh. Serkan ELİBOLLAR

Serkan ELİBOLLAR, 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisansını tamamladı.  2000 yılından 2012 yılına kadar Ekin Proje firmasında sırasıyla; proje müdürlüğü, proje koordinatörlüğü ve kurumsal kaynak planlama direktörlüğü yaptı. 12 yıllık Ekin Proje kariyerinde, Taşkent Havalimanı, İstanbul Kuyumcukent Alışveriş Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanı Revizyon İşleri ve St. Petersburg Pulkova Havalimanı gibi birçok önemli projede görev yapan ELİBOLLAR, iş hayatına 2012 yılından itibaren ProCS Professional Construction Solutions firmasında Yönetici Ortak ve BIM Danışmanı olarak devam ediyor.

Araş. Gör. Behlül Kula
Behlül Kula, 2015 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Bir yıl Katar'da büyük ölçekli bir projede inşaat mühendisi olarak çalıştı.  Ardından Türkiye'ye geri dönerek İTÜ Yapı İşletmesi Yüksek Lisans programına başladı ve 2017 yılında aynı bölümde araştırma görevlisi kadrosuna atandı. Yüksek Lisans tezinde BIM ve tesis yönetimi (Facilities Management) üzerine çalışmaktadır.

 

PROGRAMA KAYIT İÇİN TIKLAYINIZ